שיפור זרע חלש – המדריך המלא

כ-20% מהכישלונות בטיפולי פוריות וניסיונות להרות קשורים לבעיות פוריות של הגבר. זה יכול להיות בגלל בעיות מכניות במערכת הרבייה שלו או בבעיית איכות תאי הזרע שלו. הכשלים יכולים לנבוע מתנועתיות נמוכה, ריכוז נמוך של תאי זרע או בגלל בעיות מורפולוגיות תוך-תאיות.

בחלק מהמקרים חייבת להיות התערבות חיצונית של המטפלים בטיפולי הפוריות כמו בהפריית מבחנה, כדי לשפר את הסיכוי להפרות את הביצית אולם במקרים אחרים יש גם לגבר עצמו אחריות מסוימת במקרים שבהם אפשר לשפר זרע חלש ולהגדיל את הסיכוי שלו.

כיצד משפרים זרע חלש?

מכיוון שכל זרע נוצר במהלך חודשיים וחצי, כל מה שתעשו היום ישפר את הזרע וישביח אותו כאשר ישתמשו בו בעוד כמה חודשים ולכן יש לתת לגוף לעשות את שלו, כאשר משפרים את מצבו ואת התנאים שלו לתקן נזקים עצמיים. 

 כמה דרכים שבהן אפשר לשפר את איכות הזרע החלש:

  • פעילות גופנית – פעילות גופנית משפרת את מצב זרימת הדם ואת המטבוליזם ועוזרת לגוף לתעדף את זרימת הדם נכון. כאשר יש קשיים בזרימת הדם הגוף יעדיף איברים חשובים יותר מאיברי המין ולכן הם גם לא יקבלו את ההזנה החשובה שנחוצה לייצור זרע תקין ואיכותי. זה גם מסייע להפחתה במשקל אולם אסור להגיע למצבים קיצוניים. כמו כן, זה מפחית את המצבים הדלקתיים בגוף ומשפר את תפקודו.
  • הורדת הטמפרטורה באזור האשכים – ידוע כבר שנים רבות  כפרמטר חשוב מאוד, משום שהחום הרב שנוצר כתוצאה מלבישת בגדים הדוקים מדי ובדים לא נושמים פוגעים בייצור הזרע באשכים.
  • תזונה – כמה שיותר מזון טבעי ולא מעובד שמשפר את ספיגת הוויטמינים והמינרלים וגם חוסך מהגוף חומרים כמו רדיקלים חופשיים.
  • לא לצרוך אלכוהול ולא לעשן – הם פוגעים בכלי הדם וגורמים לבעיות מכניות, ונוסף לכך צריכת אלכוהול כבדה גם פוגעת ברמות הטסטוסטרון בגוף.

> מידע מקצועי והמלצות נוספות ניתן לקבל באמצעות אתר גבריאל המרכז לפוריות הגבר!